Jak se starat o baterii v iPhonu, nebo MacBooku?

Jak se starat o baterii v iPhonu, nebo MacBooku? Jednoznačně jedna z nejčastějších otázek se kterou se u nás na prodejně setkáváme. Zákazníci si přijdou nechat vyměnit baterii a pak se ptají, jak se mám o novou baterii starat? 

NEPOUŽÍVEJTE IPHONE MIMO ROZMEZÍ 0 - 35 STUPŇŮ

Extrémní teplotní výkyvy nedělají baterii vůbec dobře. Baterie v současných iPhonech jsou nastavené tak, aby vydávali maximální výkon v rozmezí mezi 0 a 35 stupni Celsia. (U MacBooku je ta hranice o něco menší 10 - 35 stupňů). Pokud se Vám tedy podaří používat iPhone, nebo MacBooku v tomto rozmezí, baterie budou v pořádku, používat mimo vymezenou hranici se rozhodně nedoporučuje.

NENABÍJEJTE BATERII V IPHONU S OCHRANNÝM KRYTEM

Přestože se nadpis může zdát malinko nesrozumitelný, hned vše uvedu na pravou míru. Pokud budete iPhone nabíjet v rozmezí 0 - 35 stupňů a budete na něm mít nasazený ochranný kryt, samozřejmě se nic neděje. Budete-li ovšem nabíjet iPhone při teplotě vyšší než 35 stupňů, sundejte z iPhonu ochranný kryt, aby mohle iPhone lépe "větrat". iPhone se tak nebude přehřívat ještě více. Obecně se ovšem nabíjení za vyšších teplot nedoporučuje, opět může docházet k poškození baterie.

POUŽÍVEJTE KVALITNÍ NABÍJECÍ KABELY A ADAPTÉRY

Při nákupu iPhonu, nebo MacBooku investujete z pravidla více jak 20 000 korun, nevyhledávejte proto levné nabíjecí kabely či adaptéry, které mohou Vaše zařízení velice snadno poškodit. Je lepší zaplatit za nabíjecí kabel o 200 - 300 korun více a následně se neobávat o baterii v iPhonu, nebo celý iPhone, než nabíjet pomocí levného, neoriginálního příslušenství a následně (v lepším případě) investovat do výměny baterie.

AKTUALIZUJTE OPERAČNÍ SYSTÉM

Pokud se potýkáte s výkyvy baterie, rychlým vybíjením, chyba může být v operačním systému. Aktualizujte na nejnovější operašní systém. Je možné totiž, že v současné verzi je chyba, kterou aktualizace na nejnovější iOS bude odstraněna. Je také možné provést zálohu dat, kompletní smazání iPhonu a následné znovunahrání zálohy. Pročistíte tak dokonale iPhone.

NIKDY NEVYBÍJEJTE BATERII V IPHONU POD 20% 

Samozřejme to samé platí i v případě MacBooku. Jasně, může nastat situace, kdy se prostě pod 20% kapacity baterie dostanete, ale zkuste se těmto situacím maximálně vyvarovat. Vybití pod tuto hranici ničí baterii. Naopak, pokud budete mít baterii nabitou na 100% a nadále budete mít iPhone připojený do zásuvky, nevadí! iPhone si umí odebírat maximální množství proudu potřebného k udržení kapacity a nehrozí nějaké "přebíjení" apod. Proto se nebojte nabíjet iPhone přes noc. Strčte iPhone do nabíječky a ničeho se nebojte. 

NEBOJTE SE NABÍJET IPHONE ADAPTÉREM OD IPADU

Při koupi iPhonu dostanete 5W, tenký adaptér, který je určený pro jeho nabíjení. K iPadu dostanete adaptér o něco větší, výkonnější (12W). Baterie v iPhonu si dokáže vykomunikovat, jakou energii od adaptéru chce dostávat. iPhone si tak nevezme celých 12W, ale například 8W a tak urychlíte nabíjení třeba o 20%. Baterii nijak neničíte, ale baterii nabijete rychleji. 

JAK NEJRYCHLEJI NABÍT IPHONE?

Pokud chcete iPhone nabít rychleji než je standartní, použijte právě zmíněný 12W adaptér a co nejkratší nabíjecí kabel. U nás jsem prozatím nejkratší (originální) nabíjecí kabel viděl v délce 1 metru, v Německém Apple Storu jsem ovšem zahlédl i 0,5 metru dlouhý lightning kabel. Po připojení nabíječky také snižte maximálně jas a přepněte celý iPhone do režimu AirPlane. (Letadlo)

KOLIK VYDRŽÍ BATERIE V IPHONU A MACBOOKU?

Nějaká zaručená doba, jak dlouho by měla baterie v iPhonu vydržet není, ze zkušenosti ovšem vím, že baterie v průměru vydrží 2 - 2,5 roku. Občas přijde zákazník s baterií v iPhonu, že mu vydržela 4 roky, ale jedná se opravdu o vyjímky a doporučuji baterii po těch 2 - 2,5 letech měnit. Špatná baterie se může začít nafukovat. Nafouknutá baterie pak následně může tlačit na displej a nadrobit spoustu neplechy. Nově se u iOS 11.4 (zatím Beta) můžete podívat na kapacitu, kterou ještě baterie disponuje. Pokud kapacita klesne pod 85%, měli byste pomalu s výměnou baterie začít počítat.

VÝMĚNA BATERIE IPHONE PRAHA - NA POČKÁNÍ! - Nevíte, kde si nechat vyměnit baterii v iPhonu? Zkuste to na u nás! Na počkání se zárukou!

U MacBooku je vše malinko jinak. Baterie v zásadě vydrží o něco déle. Největší výhodou je, že pokud se podíváte do nastavení, vidíte počet cyklů baterie. Baterie u MacBooku by měla vydržet přibližně 1000 cyklů, než klesne pod 80% původní kapacity. Zmíněných 80% je opravdu hranice, pod kterou byste se při používání MacBooku dostat nechtěli. Mac pak nevydží skoro vůbec nabitý a akorát pořád řešíte, kde si jej můžete dobít.

JAK SE POČÍTÁ JEDEN CYKLUS

Jeden cyklus rozhodně není moment, kdy připojíte do MacBooku nabíječku.. mohli byste ji takhle připojit a odpojit 10x za den a to byste těch 1000 cyklů měli hned. Za jeden cyklus se považuje vybití baterie o 100%. Tedy máte-li 100% a vybijete ji do 0% = 1 cyklus. To samé platí i v případě, že máte 100%, vybijete na 50%, znovu nabijete na 100% a vybijete na 50% = 1 cyklus (50% + 50%).

SHRNUTÍ: JAK SE TEDY K BATERII V IPHONU CHOVAT?

Ve výsledku vůbec nemusíte přemýšlet jak často nabíjíte iPhone, jak moc ho máte připojený k nabíječce, tou nejzásadnější a nejdůležitejší věcí je, nevystavovat iPhone extrémním teplotám. Nenechávat jej na přímem slunci, nebo při lyžování v Alpách se jej snažit ochránit před mrazem. Nejlépe iPhone ochráníte, když jej budete mít co nejblíže k tělu. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení